E-arhīvs: Starptautiska konference iezīmē projekta „Pārrobežu e-arhīvs” noslēgumu
Konferences atklāšanas daļā silti atklāšanas vārdi konferences dalībniekiem un viesiem izskanēja no V.E. Mati Vaarmann, Igaunijas Republikas vēstnieka Latvijas Republikā, Riharda Kola, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas Parlamentārā sekretāra un Undas Ozoliņas, Igaunijas – Latvijas – Krievijas pārrobežu sadarbības programmas Apvienotā tehniskā sekretariāta vadītājas. Pēc tam auditorija tika iepazīstināta ar projekta aktivitātēm un rezultātiem, kā arī nesen darbību uzsākušo tiešsaistes platformu „Pārrobežu e-arhīvs”, kurā tiek iekļauti projekta laikā izvēlēti un digitalizēti arhīva materiāli. Izveidotā platforma ir pieejama četrās valodās – angļu, igauņu, latviešu un krievu, šajā interneta adresē www.earchive-estlatrus.eu
Otrajā konferences daļā piedalījās dažādi pārstāvji no kultūras un arhīvu institūciju jomas, kuri prezentēja tehnisko risinājumu variantus, kā digitalizēt kultūras mantojumu.
„Pārrobežu e-arhīva” mērķis ir saglabāt vēsturisko un kultūras mantojumu Latvijas, Krievijas un Igaunijas pierobežas reģionā, un nodrošināt, ka tas ir pieejams visu trīs valstu iedzīvotājiem. Projekta rezultāts ir 11 000 digitalizēti dokumenti (teksti, fotogrāfijas un kartes) un vairāk kā 500 000 dokumentu vienības ir kļuvušas pieejamas visu trīs valstu iedzīvotājiem un citām ieinteresētajām pusēm. Digitalizētie dokumenti ir no 19. un 20.gs un tie attiecas uz visu Igaunijas teritoriju, Rīgas pilsētu un Latvijas reģioniem Vidzemi un Latgali, kā arī Sanktpēterburgas pilsētu un Ļeņingradas apgabalu Krievijā.
Digitalizētie arhīva dokumenti tiek piedāvāti tikko darbību uzsākušajam portālam četrām tematiskajām kolekcijām: 1) studentu lietas, piemēram, studentu un universitāšu profesoru personu lietas no augstākās izglītības iestādēm reģionos, 2) kartes, 3) baznīcu reģistri, 4) dažādi dokumenti, ieskaitot imatrikulācijas ierakstus no Tartu (Dorpat) universitātes un Rīgas Politehniskā institūta, dažādus personīgos iedzīvotāju dokumentus un dažu pagastu konfesionālos ierakstus. Dokumentu apraksti un portāla pārvaldība ir pieejama četrās iepriekš minētajās valodās.
Projektam ir pieci sadarbības partneri: Valsts Aģentūra “Kultūras informācijas sistēmas”, Asociācija „Ideju Forums”, Latvijas Valsts arhīvs, Igaunijas Valsts arhīvs un Sanktpēterburgas Informācijas un analītiskais centrs; Sanktpēterburgas arhīvu komiteja ir iesaistīta projektā kā asociētais partneris.
Dokumentus portālam izvēlējās un piedāvāja Igaunijas vēstures arhīvs un Valsts arhīvs, Centrālais Valsts vēstures arhīvs un Sanktpēterburgas centrālais Valsts arhīvs, Krievijas Valsts vēstures arhīvs un Latvijas Valsts vēstures arhīvs.
Informāciju sagatavoja
Ilma Elsberga, projekta “Pārrobežu e-arhīvs” sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 7844902; e-pasts: ilma.elsberga@kis.gov.lv