15.janvārī Alūksnes muzejs projekta „Arheoloģija, vara un sabiedrība: sadarbība arheoloģiskā mantojuma saglabāšanai/ AAC” ietvaros organizēja braucienu uz Seno rotu kalvi Cēsīs labākajiem un centīgākajiem novada skolēniem ar padziļinātu interesi un izpratni par vēsturi.
Daiļamatniecība ir viena no nozīmīgākajām latviešu kultūras mantojuma sastāvdaļām. Lai uzturētu dzīvus senos darba tikumus un tradīcijas, Cēsu pils paspārnē jau 17 gadu darbojas eksperimentālās arheoloģijas studija Seno rotu kalve.
Rotkalis Daumants Kalniņš pirmo reizi eksperimentālās arheoloģijas vēsturē padarīja seno rotu par zinātniskās izpētes un eksperimentu objektu. Eksperimentālā arheoloģija ir viena no efektīgākajām metodēm ar kuras palīdzību iespējams ielūkoties tālas pagātnes norisēs. Šī nozare saistās ar praktisku darbību un uzskatāmu rezultātu- notikuma vai priekšmeta atveidojumu. Senajiem apstākļiem tuvināts eksperiments palīdz ienest cilvēku izpratnē dzīvu sasaisti ar tautas kultūras mantojumu ne tikai senajā, bet arī mūsdienu pasaulē.
Daumanta Kalniņa vadītājā interaktīvā nodarbībā zinātkārajiem skolēniem bija dota iespēja apskatīt rotas un uzzināt par to vēsturi un tapšanu, kā arī pašiem piedalīties rotu kalšanā.
Marita Oldere
Alūksnes muzeja direktore
Tel. +371 64381321
Mob. +371 29205295